Z podróżą do Namibii

3 marca 2002 roku, na sali gimnastycznej w Brzączowicach odbyło się spotkanie ze znanym podróżnikiem z grupy „Trzask, który zabrał nas w podróż po Republice Południowej Afryki, a konkretnie Namibii. Odkrywając niezwykłe zakątki świata niezmiennie podkreśla, że najważniejsze w jego podróżowaniu są spotkania z fascynującymi ludźmi. Podróżnik wraz z dwoma towarzyszami odkrywając Afrykę robił zdjęcia, kręcił filmy z życia Buszmenów, zbierał historie ludzi, by dzielić się nimi podczas spotkań z uczniami. Opowiadał m. in. o kilku dniach spędzonych  w wiosce Buszmenów- najstarszego ludu na świecie, gdzie uczył się jak radzić sobie bez sklepów całodobowych, rozpalać ogień z niczego, znaleźć ziołowe lekarstwo w buszu, ugasić pragnienie nie będąc w pobliżu żadnej rzeki czy strumienia. Mieliśmy okazję poznać tajniki budowy domu w godzinę przez kobiety oraz zobaczyć jak wygląda polowanie własnoręcznie zrobioną bronią. Buszmeni od tysiącleci żyją w taki sam sposób, czyli w buszu zbierając i polując. Od wieków  byli spychani przez inne plemiona na coraz bardziej pustynne tereny Namibii, Botswany i RPA. Ciężko im kultywować tradycję i sposób życia z przeszłości, ponieważ nie mają gdzie wędrować, gdy wokół są  farmy odrodzone płotami lub parki narodowe, w których pozamykano większość zwierząt na które polowali Buszmeni.
W prezentacji , którą oglądaliśmy czasie spotkania widzieliśmy największego odkrytego na ziemi meteorytu Hoba i poznaliśmy jego historię. Usłyszeliśmy jak ciężką biżuterię noszą kobiety i jakie elementy ubioru czy sposób uczesania określa tzw. „stan cywilny” Buszmena czy Buszmenki.

Najważniejsze zadanie jakie czeka każdego turystę czy podróżnika to, nauczyć się jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. Podsumowując, dziękujemy za to że inni dzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem jakie zdobywają w dalekim świecie i pokazują nam, że powinniśmy doceniać warunki w jakich my żyjemy.

 

p. M.Krawczyk