Wycieczka piątoklasistów do Krakowa
W środę 22 stycznia 2020r, uczniowie klasy piątej pojechali na niecodzienną wycieczkę. Zainteresowani pracą policji udaliśmy się do siedziby Komisariatu Policji VI w Krakowie. Z pomocą pana policjanta  mogliśmy zapoznać się z obowiązkami i wyzwaniami, jakie każdego dnia  czekają naszych struży prawa. Zwiedziliśmy poszczególne pomieszczenia, pokój przesłuchań, wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat zachowania się dzieci w trudnych sytuacjach, przypomnieliśmy numery alarmowe oraz przestróg przed niebezpiecznymi zabawami w czasie ferii. Mogliśmy też sprawdzić co mieści się  wewnątrz policyjnego radiowozu. Na koniec wizyty mieliśmy okazję oddać swoje odciski palców, które dostaliśmy na pamiątkę do naszej szkolnej gazetki.
Następnie  spacerkiem dotarliśmy do sąsiadującej siedziby Państwowej Straży Pożarnej. Oprowadzający naszą grupę strażak pokazał m.in. odzież ochronną jaką należy założyć do różnych akcji i nagłych wezwań. Zaprezentowano nam zejście po róże, z którego korzystają strażacy w razie pilnych wyjazdów. Zapoznaliśmy się ze sprzętem, jaki spakowany jest na poszczególnych wozach strażackich. Każdy z nas mógł pobyć wewnątrz samochodu strażackiego, przymierzyć hełm czy poćwiczyć noszenie  ciężkiej butli z tlenem na plecach. Na koniec mogliśmy usłyszeć dźwięk syreny strażackiej oraz zobaczyć uszkodzone samochody, na których strażacy ćwiczą rozcinanie i udrażnianie wyjścia z różnych pojazdów, będących przedmiotem licznych kolizji i wypadków drogowych. Zarówno praca policjantów jak i  strażaków jest ciekawym, ale zarazem trudnym i bardzo odpowiedzialnym zawodem. Kto wie, czy za kilka lat ktoś z nas nie pójdzie w ich ślady…….
Końcowym etapem naszej wycieczki było Muzeum , w którym podziwialiśmy przepięknie ozdobione szopki na Wystawie Szopek Krakowskich.
p. M. Krawczyk z wychowankami

policja