Wydarzenia

Informujemy, że w związku z odwołaniem zaplanowanej wycieczki do Włoch wpłacający otrzymają zwrot całej wpłaty. W najblizszym czasie rada rodziców zwróci wpłacającym ostatnią ratę, a biuro podróży dokona zwrotu wpłaconej kwoty w terminie do 180 dni.

Lekcje z Temidą”
program edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości

Lekcje z Temidą” to program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie w szkole w Brzączowicach miało miejsce 9 marca 2020 roku. Podczas zajęć kształtowany i umacniany był szacunek do prawa oraz promowanie postaw pro obywatelskich. Ważnym aspektem spotkania było również budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, za czym idzie zwiększanie bezpieczeństwa w szkołach.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:
- Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
- Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
- Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
- Jakie prawa ma konsument?
- Czym jest stalking?
- Jak reagować na prześladowanie w szkole?
- Gdzie szukać przepisów prawa?
- Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

A może … w przyszłości wśród naszych uczniów znajdą się prawnicy? Program lekcji prawa dla uczniów to nie jedyne działania Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzone w celu upowszechniania wiedzy o prawie. Młodzież zapoznała się z podstawowymi przepisami prawa regulującymi codzienne problemy – jak choćby własność rzeczy, prawa konsumenta czy prawa przysługujące stronom przed sądem. To bardzo istotne, aby kształtowanie świadomości prawnej zacząć jak najwcześniej. p. M .Krawczyk

 

Z podróżą do Namibii

3 marca 2002 roku, na sali gimnastycznej w Brzączowicach odbyło się spotkanie ze znanym podróżnikiem z grupy „Trzask, który zabrał nas w podróż po Republice Południowej Afryki, a konkretnie Namibii. Odkrywając niezwykłe zakątki świata niezmiennie podkreśla, że najważniejsze w jego podróżowaniu są spotkania z fascynującymi ludźmi. Podróżnik wraz z dwoma towarzyszami odkrywając Afrykę robił zdjęcia, kręcił filmy z życia Buszmenów, zbierał historie ludzi, by dzielić się nimi podczas spotkań z uczniami. Opowiadał m. in. o kilku dniach spędzonych  w wiosce Buszmenów- najstarszego ludu na świecie, gdzie uczył się jak radzić sobie bez sklepów całodobowych, rozpalać ogień z niczego, znaleźć ziołowe lekarstwo w buszu, ugasić pragnienie nie będąc w pobliżu żadnej rzeki czy strumienia. Mieliśmy okazję poznać tajniki budowy domu w godzinę przez kobiety oraz zobaczyć jak wygląda polowanie własnoręcznie zrobioną bronią. Buszmeni od tysiącleci żyją w taki sam sposób, czyli w buszu zbierając i polując. Od wieków  byli spychani przez inne plemiona na coraz bardziej pustynne tereny Namibii, Botswany i RPA. Ciężko im kultywować tradycję i sposób życia z przeszłości, ponieważ nie mają gdzie wędrować, gdy wokół są  farmy odrodzone płotami lub parki narodowe, w których pozamykano większość zwierząt na które polowali Buszmeni.
W prezentacji , którą oglądaliśmy czasie spotkania widzieliśmy największego odkrytego na ziemi meteorytu Hoba i poznaliśmy jego historię. Usłyszeliśmy jak ciężką biżuterię noszą kobiety i jakie elementy ubioru czy sposób uczesania określa tzw. „stan cywilny” Buszmena czy Buszmenki.

Najważniejsze zadanie jakie czeka każdego turystę czy podróżnika to, nauczyć się jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. Podsumowując, dziękujemy za to że inni dzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem jakie zdobywają w dalekim świecie i pokazują nam, że powinniśmy doceniać warunki w jakich my żyjemy.

 

p. M.Krawczyk

 

Bal karnawałowy & zabawa karnawałowa

We wtorek, 18 lutego w naszej szkole było hucznie i kolorowo. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków, to długo wyczekiwany niezwykły dzień. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Nasze dzieci przebrane były za  super bohaterów znanych bajek i filmów. W przedszkolnych salach można było spotkać czarodziejki, wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, strażaków, policjantów, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Oczywiście znamy nasze przedszkolaki, ale rozpoznać w tych strojach było bardzo trudno. Wspólna zabawa oraz konkursy przyniosły wiele radości naszym wychowankom.  W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na soczek oraz słodką przekąskę, jak również na pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szaleństwo karnawałowe trwało, bowiem w czwartek 20 lutego 2020 roku, odbyła się się zabawa karnawałowa dla klas I-IV. Bardzo dziękujemy samorządowi szkolnemu za przygotowanie oprawy muzycznej, dekoracji oraz konkursów, a klasie IV- za organizację kącika wróżb. Uczniowie zaprezentowali ciekawe stroje i przebrania,  humory dopisywały, a skoczna muzyka porwała wszystkich do wspólnej zabawy! Szkoda, że następny karnawał dopiero za rok.

p. B. Żaba, p. M. Krawczyk

 

Wieczór filmowy

W II półroczu roku szkolnego 2019/2020 klasa II a zaczęła realizować projekt zajęć otwartych integrujących zespół klasowy. Są to zajęcia pozalekcyjne, realizowane w godzinach popołudniowych. Powstaje on w ścisłej współpracy z samorządem klasowym i realizuje jego propozycje.

Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 18 lutego w godzinach 17-19 i był to „Wieczór filmowy”. Wcześniej omówiliśmy w klasie, jak taki wieczór powinien wyglądać, ustaliliśmy repertuar, rozdzieliliśmy role (przygotowanie dekoracji i ubranie sali, przygotowanie plakatu oraz prowiant). O wszelkie kwestie techniczne (sprzęt, materace, etc.) zadbali wychowawcy klasy- p. R. Lenart i p. B. Żaba. Pomocni okazali się również zawsze gotowi i chętni do współpracy rodzice naszych uczniów, za co składamy serdeczne podziękowania. Podczas wieczoru filmowego oglądaliśmy „Sekretne życie zwierząt domowych”, „Kurliki”, „Sąsiadów” oraz „Kapitana Majtasa”. Śmiechu było co nie miara!

Na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowej fotografii, a nazajutrz dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami podczas zajęć w klasie. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w marcu.

B. Żaba