Słońce i Kopernik w Szkole Podstawowej w Brzączowicach…

26.06.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Dwa niezwykłe dni. Zbliżające się zakończenie roku szkolnego, pełne słońce, integracja, zabawa, nauka i wypoczynek. Tak było w naszej szkole w dniach 21 i 22 czerwca.

„Małopolska Tarcza Antykryzysowa- Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół
i placówek oświatowych”- brzmi tajemniczo, ale to program, w ramach którego nasi uczniowie stworzyli strefę chillout. Przydały się drewniane palety, gąbki i różne materiały, a do tego trochę matematyki, nieco techniki, szczypta pomysłowości
i zapał naszych uczniów. Tak powstała Strefa Wolnego Czasu, która bardzo się przydała, kiedy odwiedzili nas uczniowie z innych szkół.

21 czerwca powitaliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dobczycach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach, Szkoły Podstawowej w Czasławiu oraz Szkoły Podstawowej w Szczyrzycu. Wszystko dlatego, że w naszej szkole gościła mobilna wystawa „O matmo!”, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, a my tym dobrodziejstwem chcieliśmy się podzielić
z okolicznymi szkołami. Zainteresowanych było tylu, że trudno by ich było ugościć, gdyby nie życzliwość Gminy i Miasta Dobczyce, która użyczyła nam leżaków i mogliśmy znacznie powiększyć naszą strefę chillout. Staropolskim obyczajem chcieliśmy gości czymś poczęstować, bo przecież „czym chata bogata, tym rada”. Nasi uczniowie przygotowali orzeźwiającą lemoniadę, która gasiła pragnienie wszystkich, a słońce w tym dniu wyjątkowo grzało. Dodatkowo każdy z uczniów otrzymał sentencję w języku łacińskim, która miała być motywacją i drogowskazem na nadchodzący czas.

Drugi dzień wystawy, 22 czerwca, nazwaliśmy Dniem Nauki. Zgodnie z łacińską sentencją Non scholae, sed vitae discimus chcieliśmy pokazać, że uczymy się nie tylko dla szkoły, ale przede wszystkim dla życia. Wystawa „O matmo!” udowodniła wszystkim, że matematyka jest nie tylko przydatna, ale też fascynująca i zabawna. Wieść o wystawie (i pewnie naszej lemoniadzie) szybko rozeszła się po okolicy, bo przybyli do nas kolejni goście, tym razem ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kobielniku. Wszyscy byli pełni entuzjazmu i gotowi do wspólnego zwiedzania wystawy, wykonywania różnych ćwiczeń i rozwiązywania zadań, a strefa chillout zapraszała do wypoczynku i korzystania z pięknej pogody.
Dziękujemy wszystkim gościom za spotkanie i mile spędzone chwile. To były wyjątkowe dni, pełne wrażeń, nauki, zabawy, nowych znajomości. Można powiedzieć, że wyczerpaliśmy łacińską maksymę Carpe dniem, bo wykorzystaliśmy każdą chwilę.
Img 0001
Img 0122